Książęce Ryżowe – powrót po latach

Pamiętam, jak kilka lat temu na rynku zadebiutowało Książęce Ryżowe. Wydawało mi się wówczas ciekawym uzupełnieniem serii Kompanii Piwowarskiej. Rzeczywistość okazała się inna – dostałem przeciętnego lagera, w dodatku z niezbyt przyjemnym, mydlanym posmakiem. Wielu osobom jednak wówczas smakowało. Po długiej przerwie piwo wręcz na rynek. Jak wypada tym razem?

książęce ryżowe

Nazwa: Książęce Ryżowe
Browar: Kompania Piwowarska
Styl: Jasny Lager
Ekstrakt: 11% wag.
Alkohol: 4,5% obj.
Goryczka: 22 IBU

Skład: woda; słód jęczmienny pilzneński, ryż biały (10%); chmiele goryczkowe i aromatyczne: TNT, Marynka, Lubelski
Opis: Dodatek białego ryżu nadaje piwu lekkość, a unikalna mieszanka chmieli wzbogaca je o rześkie zielono – owocowe nuty, dzięki czemu Jasne Ryżowe idealnie gasi pragnienie.


Temperatura degustacji: 7°C (nie będę degustował w 3-5°C jak prosi etykieta)
Kolor: bardzo jasny, blady, jaśniejszy od słomkowego; piwo idealnie klarowne
Piana:
obfita, dość szybko opada, oblepia szkło
Aromat:
nuty lekko ziołowe, nieco kwiatowości. Poza tym trochę jasnego słodu
Smak:
dominuje chlebowa słodowość. Niewielka ilość ziół. Oprócz tego pustka
Goryczka:
złudna
Całość:
pusta, wodnista, ale dość rześka. Nudne piwo, ale pozbawione wad 3,5/10

książęce ryżowe etykieta

Etykieta: kolorystycznie tożsama z przednią edycją piwa. Całość estetyczna i spójna z innymi pozycjami z serii. Podano wszystkie informacje, nawet użyte chmiele. Dostajemy także bzdury takie jak sugestia degustacji w 3°C. Kapsel firmowy, dedykowany Ryżowemu – co w praktyce oznacza jedynie zmianę koloru tła na przewodni.

I niestety – tak, jak pierwsza edycja z 2013 roku wywoływała jakieś emocje, tak ta może wywołać najwyżej poczucie straconego czasu. Książęce Ryżowe jest puste i nudne, pozbawione wyrazu. Fakt, że nie ma w nim wad oczywiście można zaliczyć na plus, ale co z tego? Na rynku coraz więcej niedrogich i ciekawych produkcji, także z portfolio niektórych koncernów. Nasz dzisiejszy bohater wypada blado niczym jego barwa. Nie wiem, czy ktoś na nie czekał, ale powrót okazał się całkowicie zbędny.

OCENA
3,5/10

PODSUMOWANIE
Nudy, pozbawiony charakteru lager