Browar Grodzisk: Grodziska APA, Grodziska White IPA

No i doczekaliśmy się. Browar w Grodzisku zmienił nazwę, logo, butelki i etykiety swoich piw. Teraz jest to Browar Grodzisk, a metamorfozie towarzyszy podwójna premiera. Na rynek wkraczają Grodziska APA i Grodziska White IPA. Szeroka dystrybucja i odświeżony image mogą okazać się skutecznym sposobem na sukces. Jednak czy znajduje to potwierdzenie w zawartości butelek?

grodziska apa white ipa

Od pojawienia się na rynku, dużym atutem Grodziskiego z Grodziska jest dostępność. Czy to hipermarkety, czy osiedlowe sieciówki – większość wariantów da się zakupić bez trudu. I tym razem obie nowości trafiły do Żabek i Freshów. Czy atrakcyjna cena idzie w parze z wysoką jakością? Zacznijmy potyczkę od lżejszej pozycji.

grodziska apa

Nazwa: Grodziska APA
Browar: Grodzisk
Styl: Pale Ale
Ekstrakt: 12,5% wag.
Alkohol: 5,2% obj.
Goryczka: 32 IBU

Skład: woda z Grodziska Wlkp., słody jęczmienne: pilzneński, karmelowy jasny, słód pszeniczny suszony dymem dębowym; chmiel: Cascade PL, Marynka, Lubelski, Magnum PL, drożdże „grodziskie”
Opis: Grodziska APA to nasza wizja American Pale Ale. Piwo warzymy na oryginalnych drożdżach grodziskich z autorską kompozycją polskich odmian chmielu. Odkryjesz w nim aromaty ziołowe, cytrusowe i owocowe oraz dobrze zbalansowaną goryczkę. W smaku chmielowo-słodowe z delikatnym akcentem karmelowym, pijalne i bardzo orzeźwiające.


Temperatura degustacji: 8°C
Kolor: przyciemnione złoto; piwo lekko zmętnione
Piana:
obfita, puszysta, mydlana
Aromat:
lekka ziołowość, owoce – brzoskwinie, nieco ananasów, odrobina cytrusów. Dużo karmelu
Smak:
niewielka, delikatna wędzonka. Trochę ziół. Obecne żółte owoce. Całość dopełnia karmel i przypieczony chleb
Goryczka:
niska
Całość:
trochę zbyt zamulająca. Brakuje mi chmielowości, a karmel nadaje niepotrzebnej ciężkości. Średniak 5/10


grodziska white ipa

Nazwa: Grodziska White IPA
Browar: Grodzisk
Styl: India Pale Ale
Ekstrakt: 14% wag.
Alkohol: 6% obj.
Goryczka: 40 IBU

Skład: woda z Grodziska Wlkp., słody jęczmienny pilzneński, słód pszeniczny suszony dymem dębowym, pszenica, słód żytni; chmiel: Hallertau Blanc, Sorachi Ace, Equinox, Magnum, zielona herbata Sencha Earl Grey 0,3%, drożdże „grodziskie”
Opis: Grodziską White IPA chmieliliśmy na zimno, sięgając po niemiecki Hallertau Blanc, amerykański Equinox i japoński Sorachi Ace. Ta kosmopolityczna kompozycja chmielu buduje cytrusowo – tropikalny profil piwa i wnosi owocowo – kwiatowe wątki. Liście herbaty Sencha Earl Grey dodaliśmy na koniec fermentacji, wzbogacając naszą White IPA o nutę herbacianą z akcentem bergamotki.


Temperatura degustacji: 12°C
Kolor: jasne złoto; piwo mętne
Piana:
puszysta, spora
Aromat:
w tle obecna lekka wędzonka. Nad tym białe owoce, brzoskwinie, cytrusy. Konkretna nuta herbaciano – bergamotowa
Smak: dominuje herbata earl grey. Zarówno w ujęciu ziołowym, jak i olejkowym. Poza tym wyczuwalne białe owoce i cytrusy. W tle lekka, jasna zbożowość, minimalna wędzonka.
Goryczka:
niewysoka, owocowa
Całość:
rześka i bardzo pijalna. Nieco herbacianej taniniczności przyjemnie orzeźwia. Dobre piwo, udanie wykorzystujące dodatek. 7,5/10


Etykiety: nowy design może nie do końca do mnie przemawia, ale jest spójny i miły dla oka. Kolory pomagają w identyfikacji piw, a rysunkowa mapa browaru to niezły pomysł. Plus za podanie pełnego składu. Minus za nowe logo – wygląda kiepsko. Kapsle pozostały te same co dawniej.

Jest nieźle. Choć APA nie wybija się ponad przeciętność i cierpi na karmelową skazę, to nie można uznać jej za kiepskie piwo. Prawdziwą gwiazdą okazuje się jednak White IPA – solidnie wykonana, aromatyczna i rześka. Brakuje mi tylko odrobiny wędzonki więcej. Do drugiej pozycji wrócę z pewnością. W takiej cenie to prawdziwa perełka. Mam nadzieję, że kolejne warki okażą się równie udane.

OCENY
APA – 5/10
White IPA 7,5/10