Browar Mintaka: Rigel

Były już krafty nawiązujące do żeglarstwa, sportu, polityki, czy nawet memów.  Mało jednak na rynku piw odnoszących się stylistyką do kosmosu i astronomii. Sytuację tę może zmienić powstały niedawno Browar Mintaka, którego motto brzmi: Look at the stars and enjoy your beer. Drugą pozycją z portfolio producenta jest american wheat o nazwie Rigel. Czy, zgodnie z obietnicą, sięga gwiazd, czy jedynie buja w obłokach?

Mintaka - Rigel

Nazwa: Rigel
Browar: Mintaka
Styl: American Wheat
Ekstrakt: 14% wag.
Alkohol: 5,6% obj.
Goryczka: 2/10 IBU

Skład: woda; słody jęczmienne, pszeniczny, pale ale, karmelowy 30; chmiele: Tomahawk, Ekuanot, Mosaic; dodatki: grejpfrut, kafir; drożdże górnej fermentacji


Temperatura degustacji: 11°C
Kolor: złoty, piwo klarowne
Piana:
średnia do obfitej, oblepia szkło
Aromat:
wyraźny, soczysto – olejkowy grapefruit, nieco skórek cytrusowych, kaffir, żółte owoce – morele, melon miodowy
Smak:
sok z czerwonego grapefruita, intensywne olejki cytrusowe i starte skórki, kaffir. Owoce tropikalne, głównie żółte – melon i papaja. Minimalny posmak zbożowy
Goryczka:
niska
Całość:
raczej słodka, ale przez intensywne owoce wyraźnie rześka. W upał pije się wyjątkowo przyjemnie

Etykieta: wyraźne elementy astronomiczne – orbity, gwiazdy i inne rzeczy nie z tej Ziemi. Centralny punkt zajmuje kosmiczny kłos. Słoneczne, żółto – pomarańczowe tło dobrze oddaje charakter produkcji. Nazwa, Rigel, nawiązuje do jednej z gwiazd Oriona. Uwagę zwraca kapsel z logo browaru – rzadko kiedy młode inicjatywy mogą pochwalić się brandowanym zamknięciem. Wydaje mi się, że nie jest to nadruk, a efekt wypalenia laserem – metoda, która ostatnio zyskuje coraz większą popularność.

Jeśli miałbym wskazać, czym Rigel wyróżnia się wobec konkurencji, to z pewnością potężny wpływ cytrusowych dodatków. Być może dla niektórych zbyt intensywny, dla mnie w sam raz – lubię wyraziste american wheaty, które do tego dobrze gaszą pragnienie. Zdecydowanie Mintaka ma szansę, by stać się jasnym punktem na kraftowym firmamencie. Pozostaje czekać na kolejne gwiazdy browaru i dalsze oceny, po ukształtowaniu się konkretnej konstelacji. Będę wypatrywał kolejnych odkryć.


Wpis powstał dzięki uprzejmości Browaru Mintaka