Browar Spółdzielczy: Rzutkowe 2.0

Browarowi Spółdzielczemu zdarza się kombinować z recepturami i co jakiś czas dostajemy nowe, zmienione wersje ich produkcji. Nie inaczej jest w tym przypadku. Debiutujący rok temu berliner, Rzutkowe, doczekał się edycji 2.0. Żółte cytrusy zastąpiono czarną porzeczką. Czy tegoroczna odsłona również znakomicie nadaje się na upalne lato?

Rzutkowe 2.0

Nazwa: Rzutkowe 2.0
Browar: Spółdzielczy
Styl: Berliner Weisse
Ekstrakt: 1/5 Plato
Alkohol: 3,5% obj.
Goryczka: 0/5 IBU

Skład: woda; słody jęczmienne, pszeniczne: pilzneński, pszeniczny; chmiele: HHT; czarna porzeczka; drożdże WB-06; Lactobela Lactococcus
Opis: Orzeźwiające lekkie, kwaśne piwo z dodatkiem owoców czarnej porzeczki


Temperatura degustacji: 9°C
Kolor: czerwony, kojarzy się ze świeżym sokiem z malin
Piana:
jasnoróżowa, oblepia szkło
Aromat:
kwaśne porzeczki, trochę estrów i fenoli – minimalne goździki i banany, subtelna jogurtowość
Smak:
w tle nieco jasnego zboża. Dominują jednak kwaskowe, świeże porzeczki i odrobina jogurtu. Oprócz nich drożdżowy profil WB-06 – z delikatnym bananem, goździkiem i odrobiną gruszek
Goryczka:
niezauważalna
Całość:
leciutka, rześka, doi wypicia za jednym zamachem. Znów jest tak jak być powinno


Etykieta: właściwie mamy tu kopię projektu, który trafił na pierwsze Rzutkowe. Zmieniła się oczywiście kolorystyka, a odcienie pomarańczowego zastąpił porzeczkowy fiolet. Jak zawsze pojawił się krótki opis, skład i parametry oznaczone piktogramami. Biała czcionka jest bardzo czytelna. Kapsel golas.

Wszystko na swoim miejscu, chciałoby się powiedzieć. Rzutkowe 2.0 to dobry, orzeźwiający berliner, świetnie pasujący na upalne dni. Postawienie na porzeczki okazało się właściwym posunięciem – ich lekko cierpki charakter jeszcze lepiej podkreśla walory piwa. Spółdzielczy trzyma się mocno. To zasługa węzłów właśnie takich jak ten. Pora więc obrać kurs na kolejną pozycję browaru, czyli wymrażanego Lódolfa.


Wpis powstał dzięki uprzejmości browaru