Kraftwerk: HedgeHog American Pale Ale

Drugim piwem z serii HedgeHog, uwarzonym przez Browar Kraftwerk na zlecenie Tesco jest American Pale Ale. APA to jeden z bardziej przystępnych gatunków dla początkujących piwoszy, który powinien łączyć sporo dawkę aromatów z amerykańskich chmieli z wysoką pijalnością. Czy marketowy kraft wyszedł z tego zadania obronną ręką?
HH_APA

HEDGEHOG AMERICAN PALE ALE (Browar Kraftwerk)
APA
12% wag
5,5% alkoholu
40 IBU
Skład: woda; słód jęczmienny, słód pszeniczny; chmiel: Columbus, Citra; drożdże
Opis według browaru: HedgeHog American Pale Ale to jasne piwo górnej fermentacji o umiarkowanej goryczce i przenikliwym aromacie cytrusów oraz tropikalnych owoców. Jest to bardzo orzeźwiająca propozycja dla wszystkich fanów amerykańskich chmieli.

Temperatura degustacji 11°C. Kolor miedzianozłoty, piwo zmętnione. Piana średnia do niskiej, dosyć szybko opadająca. W aromacie wyraźnie zarysowują się owoce czerwone i tropikalne. Pojawia się także zapach herbaciany, podbudowywany przez delikatne cytrusy. Do tego dochodzi karmelowość i lekkie słodowe tło. W smaku, oprócz lekkiej słodowości i karmelu wyczuwalne są czerwone owoce i cytrusy budujące niewielką goryczkę. Dominuje jednak wspomniana herbata – niekoniecznie czarna, bardziej z domieszką owocej lub ziołowej – całkiem przyjemnie. Finisz jest bardzo krótki, bardziej orzeźwiający niż goryczkowy. Piwo sprawia jednak wrażenie (przynajmniej dla mnie) zbyt wodnistego – nie tyle pustego, co właśnie zbyt rzadkiego. Zdaje jednak egzamin jako piwo sesyjne i nie posiada drażniących wad. 6,5/10

Etykieta od pozostałych z serii różni się tylko kolorem detali – tym razem postawiono na ciemnoróżowy kolor. Dalej ubolewam nad nieczytelną czcionką opisującą skład – do poprawki,

Do recenzji podchodziłem z dużą rezerwą i obawą, zwłaszcza po ogromnym zawodzie jakim był Stout. HedgeHog American Pale Ale wypada jednak przyzwoicie i jest łatwo przyswajalny. W rankingu postawiłbym go wyżej, niż Żywiec APA – właściwie można powiedzieć, że Jeż jest od niego tyle lepszy, co wynosi różnica w ich cenie. Jeśli chcesz przekonać się do innych piw niż koncernowe lagery, możesz spróbować.

PODSUMOWANIE
Kraftwerk HedgeHog American Pale Ale – 6,5/10