Browar Spółdzielczy: Lodziarz. Wymrażane wheat wine

Tego się można było spodziewać. Browar Spółdzielczy kontynuują swoją mroźną serię. Tym razem zdecydował się na wymrożenie piwa w stylu wheat wine. Efektem jest Lodziarz, będący pierwszym lodowym winem pszenicznym w Polsce. Czy tak p o t ę ż n e piwo zyskało w trakcie procesu? Czy nie okaże się kubłem zimnej wody na głowy piwowarów? Czas przełamać pierwsze (choć de facto trzecie) lody!

Lodziarz

Nazwa: Lodziarz
Browar: Spółdzielczy
Styl: Ice Wheat Wine
Alkohol: 12,7%

Skład: woda; słody przeniczne i jęczmienne; chmiele; drożdże
Opis:
Ice Wheat Wine to nasze ciężkie i rozgrzewające piwo. Zredukowaną objętość zawdzięcza 30-dniowemu procesowi wymrażania


Temperatura degustacji: 14°C+
Kolor: miedziany; piwo lekko opalizujące
Piana:
znikoma, beżowa, znika niemal natychmiast
Aromat:
złożony – suszone owoce, bakalie. Mamy jasne rodzynki, daktyle, nieco śliwek. Wyczuwalny jest jasny miód, trochę słodkawej wanilii. W tle dominuje chlebowość – rumiana skórka i karmel
Smak:
tutaj w tle także znaleźć można rumiane pieczywo, przyjemny karmel, jasny miód. Pojawiają się wyraźne rodzynki, także śliwki i daktyle. Całość uzupełnia lekko drewniana, przyprawowa nuta.
Goryczka:
wyraźna, ziołowa, odrobinę alkoholowa
Całość:
lepka, likierowa, gęsta, oleista. Lodziarz mocno wykleja, jest niesłychanie treściwy. Wyczuwalny w smaku alkohol przyjemnie rozgrzewa. Smaczne, dobre na długie posiedzenie i z potencjałem na leżak 8,5/10


lodziarz etykieta

Etykieta: peany na cześć opakowań lodowej serii wznosiłem już przy okazji recenzji Królowej i Lodołamacza. Ciężko się nie zachwycić i w tym przypadku. Intensywna fuksja rozpala zmysły i wzbudza ciekawość. Wyszywanie całości ponownie zdało egzamin. Tylko to „przeniczne” na etykiecie… Wydaje się wpisywać w nurt ekskluzywnych edycji polskich piw z literówkami.

lodziarz kontra

Jestem zadowolony. Liczyłem na pełne i treściwe piwo i nie się nie zawiodłem. Wheat wine to wciąż rzadki styl na naszym rynku, więc każda jego interpretacja (jak choćby wcześniejsze dziecko Spółdzielczego – Kotwiczne) zasługuje na uwagę. Przemyślany produkt cieszy zarówno oko, jak i podniebienie. Jeśli Królowa Lodu i Lodołamacz zdobyły Wasze serca, Lodziarz także powinien.

OCENA
8,5/10

PODSUMOWANIE
Treściwe i złożone Ice Wheat Wine.