Browar Spółdzielczy & Browar Hopkins: Podwójne

Współpraca w piwowarstwie przypomina współpracę na lodzi. Aby osiągnąć cel cała drużyna musi dawać z siebie wszystko, nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale i podczas spokojnego rejsu czy zwykłego warzenia. Tym razem ścisłą współpracę zawiązały nadmorskie browary: Spółdzielczy i Hopkins, czego efektem jest Podwójne – fruit wheat z dodatkiem owoców malin i ananasów. Czy ta wakacyjna produkcja żegluje w dobrym kierunku?

Nazwa: Podwójne
Browary: Spółdzielczy & Hopkins
Styl: Fruit Wheat
Ekstrakt: 11,8% wag.
Alkohol: 4,4% obj.
Goryczka: 10 IBU

Skład: woda, słody: pszeniczny, Pilsner Malt, Carapils, zakwaszający; chmiele: HHT, Junga; maliny, ananasy; drożdże S-33
Opis: Pszeniczne piwo górnej fermentacji z dodatkiem owoców malin oraz ananasa. Delikatnie chmielone, solidnie wysycone naturalnym dwutlenkiem węgla powstającym w procesie fermentacji.


Temperatura degustacji: 10°C.
Kolor:
jasnopomarańczowe, piwo mętne.
Piana: spora, drobnopęcherzykowa, szybko redukuje się do niewysokiego okręgu.
Aromat: głównie owoce pestkowe – maliny i jeżyny, trochę cytrusów. W tle nieco zboża, świeżych pszennych bułek.
Smak: sporo zboża – jasnego pieczywa, owoców – głównie soku z malin + nut pestkowych oraz innych owoców leśnych. Wyczuwalna są akcenty ziołowe pochodzące od chmielu, a gdzieś w tle bardzo delikatnie zaznacza obecność ananas.
Goryczka: nieobecna.
Całość: lekka, rześka, delikatna i bardzo pijalna. Wzorowy przykład piwa stworzonego do picia w lato. 7,5/10

Etykieta: tym razem, zgodnie z nazwą mamy dwa kolory – malinowy i anansowy, które przechodzą gradientem w siebie nawzajem. Pojawiły się też logo obu browarów. Jak zawsze, wszystkie pożądane informacje zostały uwzględnione a całość jest czytelna.

Podsumowując, Podwójne to przykład piwowarskiej współpracy, która daje dobre efekty. Jak widać, oba browary doskonale czują wakacyjny klimat, do którego świetnie pasuje uwarzony pszeniczniak. Dodane owoce dodały piwu jeszcze więcej rześkości (choć osobiście chciałbym poczuć nieco więcej ananasa). Trunek idealnie nadaje się na początek bądź koniec upalnego dnia na plaży. I z pewnością w takich warunkach postaram się sięgnąć po Podwójne ponownie.

OCENA
7,5/10

PODSUMOWANIE
Lekki wheat z wyraźną, rześką nutą malin.


Dziękuję Browarowi Spółdzielczemu za przekazanie piwa do recenzji