Browar Haust: Cascadian

Spór między zwolennikami nazwy Black IPA, a tymi wolącymi Cascadian Dark Ale jest mi dość obcy. Nie opowiadam się za żadną ze stron i oba terminy wydają mi się właściwe, bez patrzenia na ewentualne różnice wskazujące na którąś z opcji. Nie zmienia to faktu, że dobrego piwa w tym stylu nigdy nie odmówię, ba – widząc ciemnego jasnego ejla na kranie sięgnę po niego z pewnością. Ostatnio okazję do tego miałem w Prolog9, do którego zawitał szeroki asortyment browaru Haust, z dziś recenzowanym Cascadianem na czele.

CascadianNazwa: Cascadian
Browar: Haust
Styl: Black IPA/CDA
Ekstrakt: 16% wag.
Alkohol: 6,5% obj.
Goryczka: 60 IBU

Skład: słody jęczmienne, prażona pszenica; chmiele: Columbus, Simcoe; drożdże US-05


Kolor: ciemnobrązowy do czarnego, z rubinowymi refleksami.
Piana: kremowa, stabilna, drobnopęcherzykowa.
Aromat: delikatnie wyczuwalne prażone ziarna słonecznika, sporo czarnej, palonej kawy kojarzącej się z mocnym espresso, dalej inne nuty ciemnych słodów – czarny chleb, pumpernikiel. Pojawiają się też wyraźne nuty tropikalnych owoców, ale łagodne i zbalansowane.
Smak: przede wszystkim gorzka kawa i pumpernikiel, później nieco mlecznej, słodszej kawy. Dalej wspominany słonecznik i trochę popiołu. Ciemny charakter kontruje odrobina cytrusów i więcej owoców egzotycznych.
Goryczka palona, kawowa.
Całość bardzo zbalansowana, kremowa i pijalna, bez jakiegokolwiek wyczuwalnego alkoholu, co często jest bolączką ciemnych ip w Polsce. Bardzo, bardzo smaczne i przyjemne. 8,5/10

Spośród polskich BIPA/CDA, w kategoriach pijalność i smakowitość, Cascadian zajmuje miejsce w ścisłej czołówce. Spożywa się go bardzo przyjemnie, nie ciąży, nie zalega. Do tego świetnie wypada pod względem smakowo – zapachowym, skłaniając się bardziej ku zbożowości niż ku chmielom. Nie zatraca jednak oczekiwanego balansu. Nic tylko próbować, szkoda, że piwa z Hausta są (lub w tym przypadku były) tak słabo dostępne. Na pewno sięgnę po inne propozycje browaru, a może i wybiorę się do Zielonej Góry?

OCENA
8,5/10

PODSUMOWANIE
Smaczne, wyraźnie palone Black IPA, ze zbalansowaną obecnością egzotycznych nut chmielowych.