Browar Artezan: Samiec Alfa 2017 Bourbon Barrel Aged

Wreszcie nadszedł ten długo wyczekiwany (głównie przeze mnie) moment. Samiec Alfa po raz trzeci gości na blogu. Pierwsza edycja mnie zachwyciła, druga raczej rozczarowała. Jak będzie z najnowszą, oznaczoną rocznikiem 2017? Czy opus magnum Browaru Artezan rzeczywiście zasłużyło na miejsce w TOP 100 światowego piwa?

Samiec Alfa 2017

Nazwa: Samiec Alfa 2017 Bourbon Barrel Aged
Browar: Artezan
Styl: Russian Imperial Stout
Alkohol: 13% obj.

Skład: woda, słód jęczmienny, płatki owsiane, chmiel, drożdże


Temperatura degustacji: 15°C+
Kolor: czarny
Piana:
znikoma, beżowa – jak na świeżo przyrządzonej kawie
Aromat:
bardzo złożony – gorzka czekolada, mus pralinowy, ciemne zboże i nieco pumpernikla. Dalej suszone owoce, wiśnie, trochę powideł węgierkowych; kakao, kawa, cukier muscovado. Oczywiście obecne są wyraźne akcenty beczkowe, z drewnem, wanilią, nieco kokosa i whisky
Smak:
praliny w gorzkiej czekoladzie, ciemne suszone owoce, kawa i ciemne pieczywo. Kakao, wanilia, kokos, drewno, muscovado
Goryczka:
wyczuwalna, wpadająca w paloność
Całość:
niesamowicie gęsta, pełna, treściwa. Świetny balans między goryczą a słodyczą. Bardzo dobre piwo, obowiązkowy punkt degustacji dla każdego kraftowego zapaleńca

Etykieta: sporo zmieniło się w stosunku do poprzednich edycji. Do czarno – białej kolorystyki doszły złocenia, a miejsce sfory wilków zajęła rozdziawiona paszcza. Wygląda to całkiem nieźle, nie sposób pomylić Samca A.D 2017 z poprzednią edycją. Butelka w pojemności 0,5l – podobnie jak rok temu. Kapsel firmowy, z jeżykiem.

Samiec Alfa 2017 BBA w istocie jest piwem zbliżonym do ideału. Bogactwo aromatu i wspaniała struktura wręcz wymuszają wzięcie kolejnego łyku i rozkoszowanie się nim przez dłuższy czas. Szkoda, że nadal otoczony jest niezdrową, niepokojącą gorączką, hajpem, który bardziej mu może zaszkodzić niż pomóc – jak w bajce de la Fontaine o lisie i winogronach. Z perspektywy czasu najwyżej stawiam warkę pierwszą (2015), następnie dziś recenzowaną, a zeszłoroczną najniżej.


Wpis powstał w ramach współpracy ze Sklepzpiwem.pl

sklepzpiwem.pl
ul. Burzyńskiego 9, Gdańsk

gdynia.sklepzpiwem.pl
ul. Wielkokacka 6B, Gdynia