Święto Porteru Bałtyckiego 2017 – zapowiedź

Porter Bałtycki nazywany jest piwowarskim skarbem Polski. W najbliższą sobotę, 21 stycznia obchodzić będziemy drugą edycję Święta Porteru Bałtyckiego. Z tej okazji w wielu miejscach w kraju odbędą się imprezy towarzyszące, podczas których spróbować będzie można wiele premierowych porterów.

święto porteru bałtyckiego 2017 banerO Świecie Porteru Bałtyckiego tak piszą jego twórcy:

Polskie browary od lat warzą jedne z najlepszych porterów na świecie, nawet te którym inne piwa wychodziły słabo. Dzisiaj mamy coraz większy wybór piw w przeróżnych stylach, zachwycamy się RISami, ale wciąż porter jest czymś, co wyróżnia Polskę na piwnej mapie świata. I o tym należy mówić, to warto celebrować. Dlatego z inicjatywy Marcina Chmielarza, twórcy nieistniejącego już bloga portery.pl, autora/współautora ponad 50 komercyjnych piw, menadżera multitapu Jabeerwocky, powstała idea Święta Porteru Bałtyckiego. Tak jak mamy na świecie Stout Day, i IPA Day, tak od 2016 roku mamy także Baltic Porter Day. Po raz pierwszy 16.01.2016, tegoroczna edycja wypada 21.01.2017. I każda trzecia sobota stycznia będzie dniem, który uczcimy szklanką Piwowarskiego Skarbu Polski. Udajcie się do pubów, w których będą serwować portery, wyciągnijcie zachomikowane portery z piwnicy.

Wśród zapowiedzianych premier tego dnia znajdują się między innymi:

  • Projekt 30, Imperialny Porter Bałtycki (Browar Maryensztadt)
  • Bałtyk – Adriatico, (Pinta & Birra Amarcord)
  • Deep Dark Sea (Brokreacja)
  • Imperium Prunum (Browar Kormoran) – czyli druga warka jednego z najgłośniejszych piw zeszłego roku
  • Plus wiele nowych warek innych znanych i cenionych rzemieślniczych porterów.

Serdecznie zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w tym wyjątkowym święcie. Zwłaszcza, że w akcji udział bierze ponad 40 polskich pubów i multitapów. Dobrego porteru grzech nie spróbować!


Grafika wydarzenia i informacje na jego temat pochodzą z oficjalnego fp Święta Porteru Bałtyckiego.