Gościszewo: 55 piwo jasne w stylu kolońskim

Zmotywowany nadchodzącą jesienią, zabrałem się za porządkowanie kolekcji szkieł do piwa. I sam się zaskoczyłem – zadziwiająco dużo w niej Sztang, czyli szklanek przeznaczonych do Kölscha i Altbiera, po które sięgam wyjątkowo rzadko. Wypadałoby to zmienić – biorę więc dziś na tapet 55 w stylu kolońskim z Gościszewa. Jak wypada to polska wariacja na temat kultowego niemieckiego stylu?

Nazwa: 55 piwo jasne w stylu kolońskim
Browar: Gościszewo
Styl: Kölsch
Ekstrakt: 11,6% wag.
Alkohol: 4,4% obj.

Skład: woda; słody (jęczmienny, pszeniczny); chmiel; drożdże
Opis: Jasne i lekkie piwo, które znakomicie gasi pragnienie. Cenione za bardzo czysty i orzeźwiający profil smakowy. Dzięki tym właściwościom i niskiej zawartości alkoholu pasuje do każdej okazji.


Temperatura degustacji: 8°C.
Kolor: złoty, piwo klarowne.
Piana: średnia, szybko opadająca.
Aromat: w tle zdecydowanie dominuje jasne pieczywo, skórka świeżego chleba i nieco mokrego zboża. Na pierwszy plan wysuwa się nuta czerwonego jabłka z odrobiną jasnego miodu.
Smak: zbożowe tło, jasne pieczywo, bułki. Wyraźnie wyczuwalny jasny miód, kojarzący się z lipowym. Momentami obecna jest też słoma i niewielkie akcenty owocowe, głównie zbliżone do dojrzałego jabłka.
Goryczka: praktycznie nieobecna.
Całość: bardzo lekka, zdominowana przez słodycz. Co parę łyków piwo wydaje się nieco zbyt słodkie, choć w ogólnym odczuciu dobrze orzeźwia. 6,5/10

Etykieta – spójna z pozostałymi piwami z serii 55. Tym razem wyróżniającym kolorem jest błękitny. Nie za wiele się dzieje, ale nie ma też powodów do narzekań. Litery na przezroczystym tle są bardzo czytelne. Klasycznie butelka zwieńczona została firmowym kapslem.

Choć nie można propozycji z Gościszewa nazwać Kölschem (bo prawo na to nie pozwala), to mieści się ono w ramach stylu. Stylu, który nie należy do najbardziej wyrazistych. Może samo picie ze Sztangi nie wystarczy, może trzeba wybrać się do Kolonii, by odnaleźć magię tego trunku? Biorąc jednak pod uwagę niską cenę błękitnej 55 – tki, staje się ona dobrym wyborem na lekki, niezobowiązujący trunek. Zwłaszcza, że polskie rzemiosło wyjątkowo rzadko proponuje nam piwa w tym klasycznym wydaniu.

OCENA
6,5/10

PODSUMOWANIE
Lekkie, orzeźwiające piwo nawiązujące do klasycznego niemieckiego stylu