Brokreacja & Victory Art Brew: Polskoe Shampanskoye

Bardzo ciekawi mnie fakt, że na rodzimym rynku mamy coraz więcej wariacji na temat grodzisza. Jak powszechnie wiadomo, wersję tradycyjną pije w sumie około 16 osób w Polsce (w tym ja). Nic dziwnego, że browary korzystając z popularności stylu, chcą na jego bazie stworzyć coś kreatywnego. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzą międzynarodowe kooperacje. Dziś przyglądam się duetowi Brokreacja & Victory Art Brew. Ich Polskoe Shampanskoye to dość swobodna interpretacja, określona jako Imperial New England Grodziskie.

Victory Art Polskoe

Nazwa: Polskoe Shampanskoye
Browary: Brokreacja & Victory Art Brew
Styl: Grodziskie/New England IPA
Ekstrakt: 16% wag.
Alkohol: 6,3% obj.


Temperatura degustacji: 12°C
Kolor: słoneczne złoto; piwo mętne
Piana:
biała, obfita, puszysta, oblepia szkło
Aromat:
lekka, jasna wędzonka w tle. Przed nią soczyste owoce, z zauważalnymi tropikami. Nieco zboża
Smak:
wyraźna owocowość – nieco cytrusów, więcej egzotyki – mango, marakuja, limonka. Wędzonka delikatna, dopełniająca całości. Przyjemna, jasna zbożowość
Goryczka:
niska
Całość:
dość słodkawa, bardzo łatwa do wypicia. Nie sposób zauważyć mocy tego piwa – co zarówno w przypadku grodzisza, jak i Vermonta jest zaletą 7,5/10

Etykieta: zdaje się odbiegać zarówno od standardowych projektów Brokreacji, jak i większości tych z Victory Art. Rysunkowe zwierzęta znane są jednak w polskim krafcie od dawna, więc można poczuć się niezwykle swojsko. Niestety, niemal całość pisana jest cyrylicą, brakuje informacji w językach alfabetu łacińskiego – szkoda, bo tekstu jest tu bardzo dużo. Na uwagę zasługuje za to ładny kapsel, który jest standardem w przypadku piw od Victory Art Brew.

Myślę, że można uznać Polskoe Shampanskoye za produkcję udaną. Mimo nowofalowego charakteru, czuć inspirację klasycznym grodziszem, a miła wędzonka dobrze uzupełnia profil tytułu. Jestem też w stanie zrozumieć wzbudzającą dyskusję cenę piwa. Wynika ona nie z pozycjonowania, a absurdalnie wysokich opłat podatkowych i celnych, związanych z produkcją i importem z Rosji. Może na kolejną kooperację Victory Art wpadnie z Brokreacją do Szczyrzyca?

OCENA
7,5/10

PODSUMOWANIE
для здоровья!