Browar Hopkins: Outsider

Browar Hopkins zaczyna coraz bardziej przedzierać się do świadomości konsumentów kraftowego piwa w Polsce. Stosując nietypowe dodatki i warząc ciekawe interpretacje pną się po szczeblach rzemieślniczej sceny od zeszłorocznego debiutu. Tym razem sięgnąłem po piwo o nazwie Outsider. Czy Rum Aged Robust Porter, leżakowany z moczonymi w rumie płatkami śliwy i jabłoni to kolejny krok wyżej, czy może – nomen omen – powód do wyrzucenia gdyńskiego browaru na banicję?

OutsiderNazwa: Outsider
Browar: Hopkins
Styl: Robust Porter
Ekstrakt 15,8% wag.
Alkohol: 6,6% obj.
Goryczka: 40 IBU

Skład: woda; słody: pale ale, wiedeński, monachijski, karmelowy 600, czekoladowy, barwiący; pszenica prażona, płatki owsiane, płatki śliwy i jabłoni; chmiele: Magnat, Fuggles; drożdże S-04
Opis: Jesteś w stanie wyobrazić sobie portera, w którym poza klasycznymi nutami słodowo-czekoladowymi czuć aromaty śliwy i jabłoni moczonych w rumie? To wszystko podkreślone korzennymi akcentami chmielu angielskiego i wzmocnione wyrazistą goryczką szlachetnego chmielu polskiego? Odłóż na bok wyobrażenia, przełam piwne stereotypy, poczuj to, bądź jak outsider!!!


Temperatura degustacji 13̊C.
Kolor: ciemnobrunatny, błotnisty.
Piana: słaba, szybko znikająca, w kolorze kremowym.
Aromat: czekolada i łagodna kremowa kawa. Dalej ciemne pieczywo i zboża oraz ciemne owoce w likierze i czekoladzie, głównie wiśnie i śliwki. Pojawia się też delikatna rumowość.
Smak: na początku mleczna kawa, ciemne pieczywo i czekolada deserowa, która kojarzy się z wspomnianymi pralinami. Wrażenie wiśnie i śliwek w czekoladzie podbija lekka likierowość, choć mało kojarząca się z rumem, ale i nie przesadnie alkoholowa. Goryczka: kawowa, niska
Całość: przyjemna, pijalna. Taki młodszy, lżejszy brat hopkinsowej Transfuzji. 7,5/10

Etykieta: tak jak w przypadku pozostałych piw z browaru, Outsider ma wyróżniający go kolor – tym razem fioletowy. Wszystkie konieczne informacje zostały podane, czy to w formie tekstowej, czy piktogramów. Dobrze, że wszystko trzyma się przyjętej koncepcji. Na pochwałę zasługuje także obecność kodu QR.

Jedyne, czego brakowało mi w opisywanym piwie, to większej gładkości. Outsider nie jest przesadnie wodnisty, jednak liczyłem na gęstszą strukturę. Nie znaczy to, że piwo jest złe – to udana pozycja, o dobrym smaku i aromacie, łatwa do wypicia i zapewniająca dużą dawkę doznań. Hopkins zdecydowanie nie ma się czego wstydzić. Czekam na kolejne, nadchodzące pozycje z browaru.

OCENA
7,5/10

PODSUMOWANIE
Lekki robust porter o czekoladowo – owocowo – kawowym charakterze.