Bytów: Jasne Pełne, Pszeniczne, Chop In PIPA

Bytów piwaDzisiejszy bohater – Bytów Browar Kaszubski, powstał w zeszłym roku. Po rozłamie w Wąsoszu przejął prawa i produkcję Polki Pils, a poza tym rozpoczął warzenie debiutanckich pozycji. Premierowe piwa, do których udało mi się dotrzeć (a z tego co wiem, jest ich, lub będzie więcej) to: Jasne Pełne (nazwa mówi za siebie), Pszeniczne (również) i Chop In (Polish India Pale Ale). Nie mogłem przejść obok tych propozycji obojętnie – raz, że na Kaszuby mam blisko (nie tylko geograficznie), dwa – minimalizm etykiet to zawsze dobra przynęta. Czy, wbrew prostocie opakowania, piwa z bytowskiego browaru oferują złożone doznania? O tym poniżej.

Bytów Jasne PełneNazwa: Bytów Jasne Pełne
Browar:  Bytów Browar Kaszubski
Styl: Jasny Lager
Ekstrakt: 12,5% wag.
Alkohol:. 5,6% alkoholu
Goryczka: ? IBU

Skład: woda; słody: Pilzneński, Monachijski, Karmelowy; chmiele: Iunga, Marynka; drożdże


Temperatura degustacji 11̊C. Kolor: nieco ciemniejszy odcień złota, piwo klarowne. Piana: drobnopęcherzykowa, średnia, dość szybko opadająca. Aromat: najbardziej wyraźny jest miód – lipowy czy wielokwiatowy, z resztą sama kwiatowość też dosyć wyraźnie występuje. Oczekiwane, lagerowy nuty także są obecne – zboże i jasne bułki budują tło, a nieco ziołowych, cierpkich zapachów dobrze kontrastuje. Pojawia się też lekki DMS, czyli gotowane warzywa. Smak: tu zbożowość jest na pierwszym planie – bardzo klasyczna, chlebowo – bułczana podbudowa dominuje i nadaje piwu pełni. Dalej pojawia się wspominany wcześniej miód – podobnie jak DMS, nie tak intensywny jak w aromacie,. Delikatne, ziołowo – trawiaste posmaki dopełniają całości. Goryczka lekka, ziołowa – jednak (co bardzo mnie cieszy) dużo bardziej wyrazista i o mocniejszym charakterze niż w większości polskich lagerów. Całość treściwa, ale i lekka; pijalność na dobrym poziomie. Klasycznie, nie bez wad, ale z potencjałem. 6,5/10.

Bytów PszeniczneNazwa: Pszeniczne
Browar:  Bytów Browar Kaszubski
Styl: Hefe – Weizen
Ekstrakt: 10% wag.
Alkohol:. 4,5% alkoholu
Goryczka: ? IBU

Skład: woda; słody: Pilzneński, Pszeniczny; chmiele: Magnat; drożdże


Temperatura degustacji 10̊C. Kolor: słomkowo – złoty, piwo mętne. Piana: duża do średniej, szybko opadająca. Aromat: głównie nuty estrowe, czyli banany, na średnim poziomie oraz fenolowe – goździki, nieco mniej zaakcentowane. Dalej słodowość – mocno wyczuwalne ciasteczka – herbatniki, biszkopty. Zauważalna jest także lekka kwaskowość o owocowym charakterze i niestety odrobina warzywnego DMSu, jednak nie na odrzucającym, czy przeszkadzającym poziomie. Smak: głównie zbożowo – chlebowe tło, świeże jasne bułki i ciasto; dalej umiarkowanie intensywne banany i znacznie mniej obecne goździki. Kwaskowość przyjemna, kojarząca się z owocami, do tego nieznaczna perfumowość. DMS i diacetyl nieznacznie wyczuwalne. Goryczka symboliczna. Całość orzeźwiająca, choć dość nisko wysycona, nisko szczypiąca, jak na weizen. Trochę za płasko, choć pijalność duża. 6,5/10

Bytów Chop InNazwa: Chop In
Browar:  Bytów Browar Kaszubski
Styl: Polish India Pale Ale
Ekstrakt: 15% wag.
Alkohol:. 6% alkoholu
Goryczka: 50 IBU

Skład: woda; słody: pilzneński, monachijski, pszeniczny, karmelowy 150; chmiele: Iunga, Marynka, Oktawia, Sybilla, Cascade PL; drożdże: US 05
Opis: Chop in to interpretacja popularnego stylu piwa India Pale Ale chmielonego polskimi odmianami chmielu. Styl ten charakteryzuje się wysoką goryczką, mocnym chmielowym aromatem oraz bogatym żywicznym, ziemistym i kwiatowym smakiem.


Temperatura degustacji 12̊C. Kolor: miedziany, piwo klarowne. Piana: średnia, oblepiająca szkło, wolno opadająca. Aromat: głównie ciemny miód, jakby gryczany i spora dawka karmelu. Słabiej wyczuwalne nuty ziołowe i trochę ziemistości. Pojawiają się również delikatne bananowe estry. Na minus na pewno wpływa obecność DMSu, czyli wspominanych już warzyw – tu kojarząca się mi z marchewką na parze. Smak: przede wszystkim karmel, totalnie dominujący całość. Tło zbożowe, ciastka i przypieczony chleb. Obecne akcenty owocowo – herbaciane (jednak nie ściągające). Goryczka ziołowo – trawiasto – łodygowa, nieco tępa. Całość zdecydowanie zbyt pusta i z wyraźnie wyczuwalnym w aromacie i smaku alkoholem – chyba piwo za szybko opuściło browar. 5/10


Etykiety: każda jest inna, jednak wszystkie łączy wspomniany już mianownik – minimalizm. Moim faworytem jest tutaj Bytów Jasne Pełne – z oprawą tak prostą, że urzekającą. Dobrze, że mamy podany skład, szkoda, że brak szerszego opisu. Pszeniczne prezentuje się podobnie, połączenie błękitnego z białym jest przyjemne dla oka, a prosty kłos pasuje do całości. Najbardziej rozbudowana jest etykieta Chop Ina – zieleń kojarzy się z chmielem, a szyszki zamiast nut na pięciolinii, to dobry pomysł, choć białe tło, moim zdaniem, za bardzo kontrastuje. Plus za szerszy opis. Każde piwo zamknięto czarnym kapslem golasem.

Biorąc pod uwagę, że to dopiero początek działania browaru i każdy trybik (nie tylko w instalacji) musi się dotrzeć, wierzę, że będzie tylko lepiej. Na pewno jest potencjał – w Polsce stosunkowo rzadko udają się klasyczne piwa, a Jasne Pełne, przy dopracowaniu procesu produkcyjnego, może okazać się mitycznym kraftowym lagerem w przedziale do 5 złotych (gdzie prym wiedzie jego siostra – Polka Pils). Dopracowanie i kontrola produkcji tyczą się każdego z próbowanych przeze mnie piw – obecne wady i niuanse są proste do wyeliminowania, ale konieczne by cieszyć się pełnią potencjału. Zwłaszcza w przypadku Chop Ina, gdzie zawiniły nie loteryjne polskie chmiele, a coś, coś się popsuło w procesie warzelniczym.

Trzymam kciuki za Bytów i mam nadzieję, że pomimo kolejnych, zbliżających się premier (amerykański Hop In, czy piwa z egzotycznymi sokami), zadba o wyższą jakość swoich sztandarowych pozycji. Pewnie sięgnę po kolejne nowości, mając oko na następne warki klasyków. Dobrych browarów na Kaszubach nigdy dosyć.

OCENY I PODSUMOWANIE:

Bytów Jasne Pełne – 6,5/10
Klasyczny lager z wyraźniejszą goryczką niż większość piw w stylu.
Bytów Pszeniczne – 6,5/10
Lekki, choć nieco zbyt łagodny weizen o klasycznym profilu.
Chop In Polish IPA – 5/10
Zbyt karmelowe i niedopracowane polskie IPA, o mało chmielowym charakterze