Beergoskie panele degustacyjne

Na początku swojej przygody z piwem bardzo zrażały mnie ceny najdroższych i najrzadszych piw, zwłaszcza zagranicznych. Sytuacja zmieniła się, kiedy w okolicy rozpoczęto organizować panele degustacyjne. Biorąc w nich udział zdołałem spróbować wielu produkcji, które zwyczajnie musiałbym pominąć. Dziś będę miał przyjemność stanąć po drugiej stronie baru i osobiście poprowadzić dwa takie eventy. Co, gdzie, jak? Zapraszam do wpisu!

Kolejnej edycji festiwalu Beergoszcz towarzyszyć będą właśnie dwa panele degustacyjne. Razem z głównym organizatorem tych spotkań, Sklepzpiwem.pl, przygotowaliśmy kilka interesujących pozycji do spróbowania. Pierwszego dnia w menu znajdą się krafty z USA, drugiego – produkcje z północy Europy. To niepowtarzalna okazja, by skosztować trudno dostępnych piw z czołówek światowych rankingów.

8 września o godzinie 18.00 wystartuje panel nr 1, zatytułowany Smaki Zjednoczone Ameryki. Od wybuchu kraftowej rewolucji w USA minęło już wiele lat. Przez ten czas amerykańscy piwowarzy osiągnęli mistrzostwo, które reprezentują wybrane przez nas piwa:

Churchill’s Finest Hour (Port Brewing)
Black Marlin
(Ballast Point)
Imperial Mexican Biscotti Cake Break (Westbrook / Evil Twin)
Siberian Black Magic Panther
(Westbrook)
Raspberry Halo
(Cigar City)
White Oak
(The Bruery)
The Tribe
(Flying Monkeys)

Komponując menu degustacyjne, udaliśmy się w kierunku mocnych i złożonych produkcji górnej fermentacji – dominują tu imperialne stouty. Pojawi się także barley wine oraz interpretacje wyspiarskiej klasyki: stout oraz porter. Jedno piwo zaliczy sąsiedzki występ, przypływając z Kanady. Czego można się spodziewać? Bogatych i kompleksowych smaków. Czekolady, kawy, palonego zboża, wanilii i bakalii. Odważnego podejścia do klasyki, podkręconej rzemieślniczym sznytem zza wielkiej wody. Liczba uczestników 9 osób + prowadzący. Koszt: 150zł

9 września, również o 18.00, rozpoczniemy drugi panel. Skarby północy poświęcone będą piwom z trzech europejskich browarów – szkockiego Brewdoga, duńskiego Mikkellera i szwedzkiego Omnipollo:

Vanilla Shake BBA (Mikkeller)
Lorelei BA (Omnipollo)
Noa Pecan Double Barrel (Omnipollo)
Even More Coco Jesus (Evil Twin) <zamiast NPDB>
Dog F (Brewdog)
Texas Pecan (Omnipollo)
Rocky Road (Omnipollo)

Tutaj postanowiliśmy pojechać po krawędzi. Każda pozycja wyróżnia się niestandardowymi dodatkami. Od wanilii, przez orzechy po syrop klonowy. Sporo tu leżakowania w beczkach po alkoholach takich jak torfowa whisky czy koniak. Czego można się spodziewać? Wyrazistych i zaskakujących połączeń – słodkich, ostrych, intensywnych. Autorzy piw pokazują, że w krafcie nie ma kompromisów ani granic.  Liczba uczestników: 5 osób + prowadzący. Koszt: 130 zł

Czym byłby panel bez odpowiedniego zaplecza. W cenę spotkań wliczone będą:

  • kieliszek degustacyjny marki Krosno
  • dedykowane karty do oceny piw + długopis
  • woda mineralna + maca
  • wejściówka na Festiwal Beergoszcz

Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych do kontaktu ze mną (przez wiadomość prywatną/mail/cokolwiek) lub organizatorem, na fanpage Sklepzpiwem.pl. Piwa rzadkie, ceny w okolicach jednej butelki próbowanego frykasa. Już nie mogę się doczekać na spotkanie. Wypijemy sobie dobre piwa i pogadamy. Miło patrzeć, że po rzadkie okazy od pewnego nie trzeba się ruszać z rodzimego miasta.


Wpis powstał we współpracy z Sklepzpiwem.pl
Żródła obrazków: sheltonbrothers.com, http://cargocollective.com


Poczyniliśmy drobne zmiany: Even More Coco Jesus zastąpił Noa Pecan DB