Heineken 3 Mid Strenght Lager – kolejne piwo light

Kilka tygodni temu na rynku pojawiło się pierwsze w kraju piwo z segmentu light. Na ruch konkurencji nie trzeba było długo czekać. Oto debiutuje Heineken 3 Mid Strenght Lager, warzony w Polsce przez Grupę Żywiec (której holenderski browar jest właścicielem). Czy nowy produkt spod znaku czerwonej gwiazdy ma szansę przebić się na rynku? I co to w ogóle znaczy, że „Heniek” określany jest jako piwo o średniej mocy?

heineken 3

No właśnie. Określenie mid strenght to w sumie inna nazwa na piwa light (czy też lite). W sumie dobry chwyt marketingowy – bo pije się lżejsze piwo, z mniejszą ilością kalorii, ale nie ma wstydu, że to mityczne light. Tak czy owak, Heineken 3 zawiera 3,3% alkoholu, czyli podobnie do Lecha Lite, którego jest bezpośrednim konkurentem.

heineken 3 mid strenght lager

Nazwa: Heineken 3 Mid Strenght Lager
Browar: Heineken (Grupa Żywiec)
Styl: Jasny Lager Light
Ekstrakt: 7,4% wag.
Alkohol: 3,3% obj.

Skład: nie podano
Opis: Piwo jasne, pasteryzowane. Więcej informacji na heineken.pl [ani słowa nie ma na stronie o tym piwie – przyp. red]


Temperatura degustacji: 8°C
Kolor: słomkowy, lekko wpadający w złoto, piwo klarowne
Piana:
średnia, drobna, szybko opada
Aromat:
lekko zbożowy, ziarnisty. Trochę skunksa (tradycyjnie wina zielonej butelki), trochę zwietrzałego chmielu
Smak:
mokre ziarno, trochę papierowe. Nieco skunksa, ziołowość. Poza tym woda, woda, woda
Goryczka:
nie ma, ale wysycenie szczypie w język
Całość:
strasznie nagazowana, wręcz musująca. W połączeniu z mało wyrazistym, rzadkim charakterem dostajemy wodę sodową o średnio przyjemnym posmaku. 1,5/10


heineken 3 kontra

Etykieta: dość klasycznie, jak na piwa holenderskiego producenta przystało. Tradycyjna, zielona butelka (czyli jedna z największych krzywd, jakie można piwu wyrządzić) o pojemności pół litra. Przezroczysta naklejka z wyraźną trójką pozwala odróżnić Heineken 3 od wersji klasycznej. Bardzo ładny kapsel. Szkoda, że poza kaloriami nie ma wielu przydatnych informacji.

Jest gorzej niż w Lechu Lite, który przecież żadną rewelacją nie był. Lagery light to niepotrzebny wymysł, zwłaszcza że istnieje cała gama stylów, które obok niskiej zawartość alkoholu mają bogaty smak (jak polskie Grodziskie). Dodając do pustki kilka wad, dostajemy piwo, obok którego lepiej przejść obojętnie. Heineken 3 wraz z częścią kalorii zabrał resztki przyjemności, których przecież w podstawie także nie ma co szukać.

OCENA
1,5/10

PODSUMOWANIE
Odrobinę bliżej wody