Browar Perun: Lubelski

Jako sympatyk serii Dziedzictwo z niecierpliwością czekałem na kolejne piwo z kolekcji. Do tej pory żadne z nich mnie nie zawiodło, a większość (jak choćby Puławski) pozytywnie zaskoczyła. Tym razem Browar Perun przedstawia Single Hop Lubelski, który jednak poza tytułowym chmielem, zawiera w składzie jeszcze Iungę. Dlaczego tak się stało i co z tego wyszło? Odpowiedź w recenzji.

Dziedzictwo LubelskiNazwa: Dziedzictwo: Lubelski
Browar: Perun
Styl: Single Hop Pale Ale
Ekstrakt: 13% wag.
Alkohol: 5,4% obj.
Goryczka: 50 IBU

Skład: słody: pilzneński, pszeniczny, monachijski, karmelowy 142; chmiele Lubelski, Iunga; drożdże US-05


Kolor: morelowy, piwo zmętnione.
Piana: słaba, biała.
Aromat: bardzo intensywne cytrusy – głównie skórka cytryny i limonki oraz trawa cytrynowa. Dodatkowo wyraźny geraniol, kojarzący się z olejkiem różanym. Obecne też lekkie nuty owoców tropikalnych i ziół.
Smak: przede wszystkim trzy olejki: cytrynowy, limonkowy i różany. Dalej pojawia się świeża mięta, trawa cytrynowa i inne, cierpkie zioła. Słodowość delikatnie majaczy w tle, przed nią wysuwa się nieco słodkiej miodowości.
Goryczka średnia, cytrusowo – cierpkawa.
Całość bardzo intensywna, zaskakuje wyrazistością. Sprawia wrażenie perfum w płynie lub cukierków miód – cytryna. I nie jest to w żadnym stopniu minus. Przeciwnie – smakowa bomba odświeża i orzeźwia już od pierwszego łyku. Wow. 8,5/10

Co z tą Iungą? Została użyta na goryczkę, gdyż Lubelski ma za mało alfa kwasów. Jednak, jak zapewnia Adam Czogalla, nie wpłynęło to na aromat i smak piwa. Jak widać, Lubelski spełnił swoje zadanie niesamowicie dobrze. Najnowsze Dziedzictwo wygrywa zarówno pod względem pijalności, jak i wartości smakowo – zapachowej, ze sporą liczbą American IPA polskiej produkcji. To najlepsze jak dotąd piwo z serii i jeden z najlepszych polskich single hopów. Na pewno sięgnę po nie ponownie. I mam nadzieję, że ten wspaniały chmiel jeszcze nie raz pokaże swój niebywały potencjał.

OCENA
8,5/10

PODSUMOWANIE
Bardzo aromatyczne piwo, któremu chmiel Lubelski nadał wyrazisty, cytrusowo – kwiatowy charakter.


Logotyp piwa pochodzi ze strony browaru i należy do prawnych właścicieli